Nieswoiste zapalenia jelit (NZJ) to grupa przewlekłych chorób zapalnych przewodu pokarmowego, do których zalicza się wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa – UC, WZJG), chorobę Leśniowskiego Crohna oraz niezdefiniowane zapalenie jelita grubego [1,3].
Dokładna przyczyna powstawania tych chorób nie jest znana – przyjmuje się, że istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne, środowiskowe (w tym dietetyczne) oraz zaburzenia mikroflory jelitowej [3]. Szczyt zapadalności na chorobę Crohna przypada na 20-30 rok życia, w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest to 30-40 r.ż. [1]. Częstość zachorowania na nieswoiste zapalenia jelit w krajach rozwiniętych wzrasta [4].
Badania naukowe pokazują, że dieta składająca się z przetworzonej żywności, zawierająca duże ilości tłuszczy trans i cukru, a uboga w warzywa, owoce, błonnik oraz kwasy omega 3 predysponuje do rozwoju nieswoistych zapaleń jelit [4]. Do objawów NZJ należą: biegunka, bóle brzucha, krwista biegunka, a także zespół złego wchłaniania i objawy ogólnoustrojowe [1,3]. Przebieg i lokalizacja zmian różnią się w zależności od jednostki chorobowej:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego – dotyczy jelita grubego; występuje biegunka (często krwista), osłabienie, niedokrwistość, utrata masy ciała [1,9];
- choroba Crohna – może pojawić się w każdym odcinku przewodu pokarmowego; u dzieci zmiany najczęściej lokalizują się w końcowym odcinku jelita cienkiego; u 20-30% pacjentów występują zmiany okołoodbytowe (ropnie, przetoki); afty w jamie ustnej, nudności, ból brzucha, gorączka, niedokrwistość; choroba może mieć skryty początek, objawiać się podobnie do zapalenia wyrostka robaczkowego [1,8].
Oprócz objawów ze strony przewodu pokarmowego, mogą pojawić się też: zapalenie stawów, stłuszczenie wątroby, kamica żółciowa, rumień guzowaty, zapalenie spojówek [9].
Do potwierdzenia rozpoznania konieczne jest wykonanie kolonoskopii [3]. Zarówno wrzodziejące zapalenie jelita grubego, jak i choroba Crohna cechuje przewlekły, wieloletni przebieg, z okresami zaostrzeń i remisji. Mogą one prowadzić do powikłań, w przypadku których konieczne będzie zastosowanie leczenia operacyjnego.
W jakich sytuacjach zgłosić się do lekarza
- Objawy zaostrzenia choroby.
- Pogarszanie się stanu zdrowia mimo stosowanego leczenia.
- Silny ból brzucha, gorączka, objawy infekcji przewodu pokarmowego.
- Znaczne odwodnienie.
- Masywny krwotok z przewodu pokarmowego.
Jak przenieść teoretyczną wiedzę o zdrowych nawykach na praktyczne wybory i umiejętności? W tym właśnie pomóc ma portal WażnaDieta.pl - jedyne takie miejsce, w którym znajdziesz kompleksową wiedzę na temat świadomych wyborów żywieniowych, jednocześnie wspierających polskie rolnictwo i wybór ekologicznych produktów.
Ważna Dieta powstała, aby pomóc Ci zadbać o zdrowie za pomocą najlepszej jakości polskich produktów. Na portalu znajdziesz wiele artykułów, z których dowiesz się, jak świadomie wybierać lokalne produkty spożywcze, w tym zdrowe mięso wieprzowe z hodowli ekologicznych, i dbać o zbilansowaną dietę, przeczytasz szereg zaleceń dotyczących diety w przypadku konkretnych jednostek chorobowych i zdobędziesz wiedzę, która pomoże Ci przeciwdziałać wystąpieniu chorób dietozależnych w Twoim życiu.