Jak ograniczyć sód w diecie?

Sód pełni istotną funkcję w naszym organizmie. Reguluje bilans wodny i chroni przed nadmierną utrata wody. Jest to szczególnie istotne w czasie chorób, przy których występuje biegunka i wymioty, gdyż wtedy najłatwiej o odwodnienie. Jednak częstszym przypadkiem jest sytuacja, w której podaż sodu jest zbyt wysoka. Nadmiar sodu w diecie prowadzi do wielu szkód w organizmie, zwiększa problemy z nadciśnieniem tętniczym. Może prowadzić do udarów mózgu czy chorób serca. Może prowadzić do powstania kamieni nerkowych. Jak pokazują badania większość Polaków spożywa więcej sodu, niż potrzeba do prawidłowego funkcjonowania. 

Jak zredukować sód w diecie?

  1. W pierwszej kolejności należy zmniejszyć ilość spożywanej soli. Sól warto zastąpić ziołami lub przyprawami, które nie tylko przyniosą szereg korzyści zdrowotnych, ale również poprawią smak naszych potraw.  
  2. Następnie należy zredukować lub wyeliminować z diety produkty przetworzone. Producenci dodają duże ilości soli i cukru, aby „podkręcić” smak produktów. W przypadku dań przyrządzonych w domu mamy większą kontrolę nad tym, ile soli dodamy do potrawy. W czasie gotowania najlepiej solić w niewielkich ilościach, a doprawiać już na talerzu. 
  3. Warto zmniejszyć ilość spożywanych wędlin albo przygotowywać je samodzielnie z mięs pochodzących z dobrych źródeł.
  4. Zrezygnujmy z gotowych mieszanek przyprawowych, Ich głównym składnikiem jest właśnie sól. Najlepiej samodzielnie przyprawiać potrawy ziołami świeżymi lub suszonymi, takimi jak: majeranek, tymianek, czosnek, cynamon, papryka słodka, gałka muszkatołowa. 
  5. Czytajmy etykiety! Nawet w produktach, po których nie spodziewalibyśmy się, że będą zawierać sól znajduje się ona i to w sporych ilościach. Na przykład w pączkach, słodkich płatkach śniadaniowych, gorącej czekoladzie czy lodach. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy spożywać nie więcej niż 5 gramów soli kuchennej, co odpowiada jednej płaskiej łyżeczce do herbaty. 5 gramów soli zawiera około 2000 mg sodu, czyli dzienna zalecana ilość dla dorosłego zdrowego człowieka. 

Justyna Połomska – dietetyk, edukator żywieniowy

Foto: Pixabay