Polskie owoce i warzywa

Produkty polskiego warzywnictwa i sadownictwa są cenione przez konsumentów krajowych i zagranicznych. Pełnią one ważną rolę w żywieniu człowieka ze względu na zawartość witamin oraz składników mineralnych [1].

Owoce 

Polska jest jednym z największych producentów owoców w klimacie umiarkowanym. Uprawy owoców stanowią ważną gałąź rozwoju rolnictwa w naszym kraju. Jesteśmy pionierami w uprawach: jabłek, wiśni, malin, porzeczek, agrestu, truskawek, borówek i aronii. Polskie owoce wykorzystywane są przez producentów krajowych, jak i zagranicznych. Na eksport przeznaczone jest około 33% zbiorów świeżych owoców. Największe przychody są uzyskiwane z sprzedaży jabłek (owoców i soków zagęszczonych), nazywa się je naszym dobrem narodowym. Najwięcej sadów jabłoniowych znajduje się w województwie mazowieckim (Grójec, Warka, Tarczyn). Możemy pochwalić się również faktem, że Polska jest największym w całej Europie oraz drugim na świecie producentem wiśni. Największe jej uprawy można znaleźć w województwie mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim i łódzkim. Nie można także zapomnieć o uprawach owoców jagodowych. Polski rynek znany jest również z produkcji truskawek oraz malin. W 2017 roku udział naszego kraju w produkcji unijnej tych owoców wynosił aż 53%. Posiadamy również krajowe odpowiedniki “super foods” - borówki, aronie oraz porzeczki to tzw. superowoce o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, witamin i minerałów [1].

Warzywa

Na świecie uprawianych jest około 250 gatunków warzyw, z czego 40 uprawia się w Polsce. Najwięcej upraw zlokalizowanych jest w województwach mazowieckim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Produkcja warzyw w Polsce stanowi około 9% wszystkich zbiorów w Unii Europejskiej. Nasz kraj przoduje w produkcji marchwi, buraków ćwikłowych, kapusty, ogórków i cebuli. Podobnie jak w przypadku owoców, warzywa są eksportowane do krajów Unii Europejskiej (najwięcej do Wielkiej Brytanii i Niemiec). Cebula zajmuje w naszym kraju pierwsze miejsce pod kątem wielkości upraw. Zaraz po niej wymienia się kapustę oraz marchew. Polskę uważa się także za lidera produkcji i eksportu pieczarek na rynek europejski. Z uwagi na sezonowość upraw, bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na zwiększenie produkcji warzyw, jest przemysł przetwórczy. W chwili obecnej produkcja mrożonek jest najważniejszym kierunkiem rozwoju tego działu. Należy zaznaczyć udział konserw, marynat oraz ketchupów i sosów pomidorowych [2].

Spożycie owoców i warzyw w Polsce wzrasta ze względu na coraz wyższą świadomość konsumentów dotycząca ich prozdrowotnych właściwości. Warto zwrócić uwagę na nasze krajowe produkty, które nie odbiegają jakością od produktów zagranicznych. Należy pamiętać, że wybór produktów lokalnych wiąże się nie tylko z wspomaganiem polskiej gospodarki, ale także ze świeżymi, dobrymi jakościowo produktami, które nie są transportowane z odległych zakątków świata [3].

Referencje

  1. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Rynek owoców w Polsce, 2018 
  2. Agencja Rynku Rolnego, Rynek warzyw w Polsce, 2015
  3. Strojewska I., Wawrzyszuk J., Konsumpcja owoców, warzyw i ich przetworów w Polsce w latach 2007-2016, Przemysł Fermentacyjny i owocowo-warzywny, 2018