Jakie wartości odżywcze znajdziemy w kalarepie?

Kalarepa to bliska krewna kapusty, brokuła czy kalafiora. Znana i ceniona była już przez starożytnych Rzymian. W Polsce jest bardzo popularnym warzywem, szczególnie w okresie wiosennym. Dostarcza duże ilości witamin i składników mineralnych, a przy tym jest niskokaloryczna i bogata w błonnik pokarmowy.

 

Kalarepa stanowi dobre źródło witaminy C. 100 g tego warzywa dostarcza 102% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Jest bogata także w witaminy z grupy B, witaminę A, E i K. Dostarcza takich składników mineralnych jak miedź, cynk, potas, magnez, mangan, wapń, selen oraz żelazo. Kalarepa, tak jak inne warzywa krzyżowe, zawiera związki aktywne biologicznie, wykazujące działanie antynowotworowe. Do takich substancji zaliczamy izotiocyjaniany, sulforafan czy indol-3-karbinol.

 

Kalarepa jest dobrym źródłem luteiny, substancji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Luteina to żółty barwnik roślinny, często maskowany przez zielony chlorofil. W ludzkim organizmie luteina gromadzi się w plamce żółtej oka i umożliwia ostre widzenie. Luteina chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Pamiętajmy, że luteina traci swoje właściwości pod wpływem zbyt długiego gotowania oraz krojenia metalowym nożem.

 

Kalarepa to doskonałe warzywo dla osób chcących zgubić zbędne kilogramy. Jest niskokaloryczna – w 100 g znajduje się zaledwie 27 kcal. Może stanowić świetną przekąskę. Do tego jest bogata w błonnik pokarmowy, który utrzyma uczucie sytości na dłużej i pomoże w walce z nadwagą.

 

Nie wszyscy wiedzą, że jadalne są również liście kalarepy. Można dorzucić je do sałatki lub wykorzystać do zielonego koktajlu. Stanowią one źródło żelaza. Co prawda jest to żelazo niehemowe, ale jeśli dorzucimy do tego paprykę, która zawiera dużo witaminy C, na pewno zwiększymy jego biodostępność.

 

Liście kalarepy zawierają także chlorofil, związek o działaniu detoksykacyjnym. Chlorofil wspiera wątrobę w usuwaniu toksyn z organizmu, hamuje również rozwój stanów zapalnych.

 

Jak jeść kalarepę? 

Kalarepę najlepiej spożywać na surowo. Świetnie komponuje się jako dodatek do sałatek lub samodzielnie na przykład z hummusem czy dipem. Można ją blanszować, ale pamiętajmy, że zbyt długa obróbka termiczna spowoduje utratę wielu cennych składników odżywczych.

 

Justyna Połomska – dietetyk, edukator żywieniowy

 

Foto: Pixabay