6 produktów skutecznie obniżających poziom cholesterolu

Spożywanie odpowiednich pokarmów jest jednym z najskuteczniejszych sposobów obniżenia lub utrzymania zdrowego poziomu cholesterolu. Wiosną warto pomyśleć o dobrych nawykach żywieniowych, aby utrzymać zdrowie w dobrej kondycji. Jakie produkty powinny znaleźć się w  diecie, aby nasz poziom cholesterolu był na dobrym poziomie? 

Owies
Zboże bogate w składniki odżywcze i błonnik, zawiera obniżający poziom cholesterolu beta-glukan. Wykazano, że zaledwie trzy gramy beta-glukanu dziennie obniżają poziom cholesterolu LDL, a tym samym zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Czerwona cebula
Cebula jest niedocenianym warzywem, które korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia. Dzięki bioaktywnym związkom zawierającym siarkę czerwona cebula może pomóc obniżyć poziom cholesterolu oraz utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia krwi. Według badań opublikowanych w British Journal of Nutrition, cebula zwiększa przemianę cholesterolu w kwasy żółciowe.

Grejpfrut
Naukowcy z University of Florida odkryli, że pektyna zawarta w grejpfrutach może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i obniżyć stosunek cholesterolu LDL do HDL.

Nasiona lnu
Badanie opublikowane w The Journal of Nutrition dowiodło, że pacjenci, którzy spożywali 30 g (czyli około 3 łyżek stołowych) mielonego siemienia lnianego dziennie, obniżali poziom cholesterolu LDL o około 15% już po miesiącu. Pamiętajmy również o oleju lnianym! On także świetnie reguluje profil lipidowy.

Jabłka
Skórki jabłek są bogate w rozpuszczalny błonnik – a konkretnie w pektynę. Pektyna pomaga organizmowi wydalać zły cholesterol, ponieważ „przyczepia się” do niego i wyprowadza go z układu pokarmowego.


Imbir
Imbir znany jest ze swych właściwości wspomagających trawienie. Badania wykazują, że pomaga on również obniżyć całkowity cholesterol i cholesterol LDL. Badacze przypisują korzyści zdrowotne imbiru gingerolom, związkom o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

 

Justyna Połomska – dietetyk, edukator żywieniowy

 

fot: pixabay.com