Szczypiorek na wiosennym talerzu
Szczypiorek (Allium schoenoprasum), czyli właściwie czosnek szczypiorek, należy do rodziny czosnkowatych. Rośnie dziko w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Bez problemu można uprawiać go w warunkach domowych. Ceniony jest za walory smakowe oraz właściwości prozdrowotne.
Szczypiorek to świetne źródło witamin i minerałów. Szczególnie teraz, w okresie przesilenia wiosennego są nam bardzo potrzebne. Szczypiorek to bogactwo beta-karotenu, który przekształcany jest w organizmie na witaminę A. Jest on silnym antyoksydantem, który neutralizuje wolne rodniki. Opóźnia procesy starzenia, zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, między innymi chorób nowotworowych czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Zawartość luteiny i zeaksantyny wpływa na prawidłowy proces widzenia.
Innym antyoksydantem obecnym w dużej ilości w szczypiorku jest kwas askorbinowy, czyli witamina C. Wspiera ona prawidłową pracę systemu immunologicznego, jest niezbędna do syntezy kolagenu, wzmacnia skórę i naczynia krwionośne, zapobiega powstawaniu tzw. „pajączków”. Witamina C dba również o ścięgna, stawy, a nawet o dziąsła.
Szczypiorek dostarcza też witamin z grupy B. Chronią one nasz układ nerwowy, wpływają na prawidłową pracę mięśni, w tym również mięśnia sercowego oraz regulują ciśnienie krwi. Witaminy z grupy B obniżają poziom homocysteiny we krwi, aminokwasu, którego nadmiar w organizmie skutkuje wieloma chorobami m.in. układu krążenia czy neurodegeneracyjnymi. Kwas foliowy, w który obfituje szczypiorek, jest szczególnie zalecany kobietom w ciąży. Jest on niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu.
Szczypiorek dostarcza wielu składników mineralnych: siarki, wapnia, manganu, magnezu, żelaza, miedzi i potasu. Związki siarki zawarte w szczypiorku nadają mu ostry smak i wykazują działanie antybakteryjne. Poprawiają kondycję włosów i paznokci, przyspieszają metabolizm.
Szczypiorek to także źródło chlorofilu, który dzięki swym właściwościom dotlenienia organizm i ułatwia oczyszczanie go z toksyn i zbędnych metabolitów. Przyspiesza trawienie, wzmacnia układ odpornościowy i wpływa korzystnie na równowagę kwasowo-zasadową. Swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze szczypiorek zawdzięcza allicynie.
Szczypiorek jest niskokaloryczny, jeden pęczek to zaledwie 8 kcal. Osoby będące na diecie redukcyjnej mogą bez obaw włączyć go do menu. Nie dość, że dostarcza niewielu kilokalorii, to jeszcze zawiera składniki przyspieszające przemianę materii oraz ułatwiające oczyszczanie organizmu z toksyn. Szczypiorek dzięki charakterystycznej ostrości, doda potrawom smaku i pomoże w ograniczeniu ilości soli.
Justyna Połomska – dietetyk, edukator żywieniowy
Foto: Pixabay