Prawidłowe przechowywanie owoców i warzyw

Wiedza na temat prawidłowego przechowywania warzyw i owoców jest bardzo przydatna, ponieważ pozwala na ograniczenie wyrzucania i marnowania żywności oraz zachowanie jak największej wartości odżywczej produktów. Według raportu Federacji Polskich Banków Żywności to właśnie psucie się żywności jest najczęstszą przyczyną jej wyrzucania [1], a tymczasem o trwałość produktów można zadbać w bardzo łatwy sposób. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące przechowywania warzyw i owoców, dzięki którym na dłużej pozostaną świeże, zdrowe i smaczne. 

Jakie warzywa i owoce przechowywać w lodówce?

Za najlepsze miejsce do przechowywania większości produktów uznaje się lodówkę. Niska temperatura spowalnia procesy dojrzewania warzyw i owoców, zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, pozwala na dłuższe zachowanie świeżości. Jednak nie wszystkie produkty nadają się do takiego magazynowania. Zatem, które owoce i warzywa po zakupach od razu schować do lodówki, a które lepiej zostawić w temperaturze pokojowej?

W lodówce warto przechowywać przede wszystkim już dojrzałe i nietrwałe produkty. Dzięki temu zyskają kilka dodatkowych dni świeżości. Lodówka to również dobre miejsce do przechowywania dojrzałych gruszek, śliwek czy moreli. Natomiast te same owoce, ale jeszcze niedojrzałe, powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej – niska, lodówkowa temperatura uniemożliwi ich dojrzewanie. 

Jeśli chodzi o warzywa, to lodówka powinna być miejscem przechowywania przede wszystkim warzyw kapustnych i liściastych, takich jak kapusty, kalafiory, brokuły, brukselki, sałaty, ale również pory i szparagi. Warzywa te przed umieszczeniem w lodówce najlepiej wypakować z folii, w której zostały kupione, zabezpieczyć przed wilgocią (papierową torebką lub ręcznikiem) i schować w dolnej szufladzie lodówki. Wyjątkiem od tej reguły są warzywa liściaste, np. sałaty, rukola, dla których wilgoć jest niezbędna. Najlepiej przechowywać je w szklanym lub plastikowym pojemniku wyłożonym zwilżonym ręcznikiem papierowym, dzięki temu wydłużysz ich świeżość nawet o kilka dni. 

Zasady przechowywania owoców i warzyw w lodówce

  1. Owoce i warzywa układaj z dala od wędlin, surowych ryb, mięsa oraz nabiału, aby uniknąć mieszania się zapachów.
  2. Miejsce, w którym przechowujesz owoce i warzywa, powinno być czyste i suche. Najlepiej układać je w dolnych częściach lodówki, w przygotowanych do tego szufladach. Możesz wyłożyć je czystym ręcznikiem papierowym, aby chłonął nadmiar wilgoci.
  3. Przed włożeniem produktów do lodówki dokładnie je obejrzyj. Wszystkie uszkodzone, obite warzywa czy owoce ułóż z dala od tych zdrowych oraz w najbliższym zasięgu wzroku, aby wykorzystać je jak najszybciej.
  4. Nie myj warzyw ani owoców przed ich włożeniem do lodówki.

Jakie warzywa i owoce przechowywać w temperaturze pokojowej?

Wiesz już, że nie wszystkie warzywa i owoce nadają się do przechowywania w lodówce. Z owoców są to przede wszystkim te jeszcze niedojrzałe. Najlepiej przechowują się one w temperaturze powyżej 10 stopni. 

Wśród warzyw, których nie powinno się przechowywać w lodówce, wyróżnia się przede wszystkim:

  • pomidory – swoją świeżość i smak zachowają na dłużej, jeśli będą znajdować się w temperaturze pokojowej;
  • cukinie, ogórki, bakłażany, dynia;
  • natka pietruszki, koperek oraz zioła – ponieważ bardzo łatwo nasiąkają innymi zapachami, najlepiej trzymać je poza lodówką.

Pamiętaj jednak, że słońce i wyższa temperatura przyśpieszają dojrzewanie, co jest korzystne z punktu widzenia cech organoleptycznych owoców i warzyw, ale jednocześnie skraca ich trwałość; dlatego najlepiej nie kupować ich na zapas.

Ziemniaki, marchew, cebula, czosnek – jak przechowywać?

Ziemniaki, marchew, cebula, czosnek to warzywa, których miejscem nie powinna być ani lodówka, ani temperatura pokojowa. W lodówce szybko zgniją i przesiąkną zapachami innych produktów, a w temperaturze pokojowej zaczną kiełkować. Najlepsze warunki dla tych produktów to ciemne, suche pomieszczenie, świetnie sprawdzi się spiżarnia lub ciemna szafka oddalona od okna, światła i ciepła. 

Zaprzyjaźnij się z mrożeniem

Mrożenie to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na przedłużenie trwałości owoców i warzyw, zarówno wtedy, kiedy zrobisz za duże zakupy, jak również jeśli chcesz zachować sezonowe, letnie smaki na jesienne i zimowe dni. Mrozić możesz praktycznie wszystkie warzywa i owoce! Przed zamrożeniem dokładnie je umyj, osusz i zapakuj w specjalne woreczki lub plastikowe pojemniki. Warzywa takie jak brokuły, brukselfki, kalafiory, fasolka szparagowa, bób możesz zblanszować i schłodzić, dzięki czemu podczas mrożenia zachowają swoją barwę. Do mrożenia nie nadają się jedynie warzywa liściaste, np. sałaty. 

Jak przechowywać owoce i warzywa? Praktyczne wskazówki

  1. Uszkodzone, obite owoce lub warzywa oddzielaj od tych zdrowych.
  2. Owoce jagodowe (truskawki, maliny, poziomki) umyj dopiero po wyjęciu z lodówki. W przeciwnym razie zdecydowanie szybciej rozmiękną i stracą świeżość.
  3. Nie przechowuj owoców ani warzyw w szczelnie zawiniętych torebkach foliowych czy plastikowych, ponieważ może to przyśpieszać powstawanie pleśni.
  4. Papryka, pomidory i gruszki podczas dojrzewania produkują etylen, który z kolei może powodować szybkie psucie się zielonych warzyw. Dlatego najlepiej przechowywać je osobno.

Kiedy myć owoce i warzywa?

Mamy nadzieję, że konieczność mycia warzyw i owoce przed spożyciem jest dla Ciebie oczywista. Pozwala to na usunięcie większości zanieczyszczeń, które mogły się pojawić na różnych etapach transportu produktu, od momentu zerwania (a nawet wcześniej…), do momentu, w którym znalazł się na Twoim talerzu. Dzięki dokładnemu myciu minimalizujesz też ryzyko zatruć pokarmowych. 

Pamiętaj jednak, aby owoce i warzywa myć tuż przed samym spożyciem, czy obróbką kulinarną. Jeśli umyjesz je od razu po zakupach, przed włożeniem do lodówki szybciej się zepsują. W szczególności dotyczy to owoców jagodowych. 

Referencje

  1. Nie marnuj jedzenia 2019 – raport Federacji Polskich Banków Żywności: //niemarnuje.bankizywnosci.pl/wp-content/uploads/2019/11/banki-zcc87ywnosci_-raport-nie-marnuj-jedzenia-2019.pdf [dostęp: 22.11.2021 r.]
  2. Wałęka A.: Jak przechowywać owoce i warzywa, Czytamy Etykiety, 2020 //https://czytamyetykiety.pl/blog/porady/jak-przechowywac-owoce-i-warzywa/ [dostęp: 22.11.2021]