Chrupiące nowalijki – idealne dla osób na diecie odchudzającej

Chrupiące i ostre rzodkiewki to jedne z najpopularniejszych nowalijek. Charakteryzują się licznymi właściwościami zdrowotnymi i są bogate w wartości odżywcze. Przy tym są wyjątkowo niskokaloryczne. 

Rzodkiewki są bogatym źródłem substancji przeciwutleniających - beta-karotenu, sulforafanu, zeaksantyny i luteiny. Substancje te skutecznie zwalczają wolne rodniki, zmniejszają ryzyko wielu chorób, w tym również chorób nowotworowych oraz opóźniają procesy starzenia się organizmu. Rzodkiewki dostarczają sporej ilości witaminy C, która również działa przeciwutleniająco, wspiera prawidłowe działanie układu odpornościowego, jest niezbędna do syntezy kolagenu. Są także źródłem witaminy A, K oraz witamin z grupy B, składników mineralnych – żelaza, fosforu, cynku, siarki i potasu.

Rzodkiewki to doskonała przekąska dla osób na diecie redukcyjnej. W 95% składają się z wody, a jedna sztuka to zaledwie 3 kcal. Zawierają też sporo błonnika pokarmowego, dzięki czemu szybciej i na dłużej będziemy syci. Chrupią nie gorzej niż chipsy, będą z pewnością idealnym warzywem do podgryzania. 

Na polskim rynku możemy znaleźć wiele odmian rzodkiewek, które różnią się kolorem, kształtem, ostrością smaku. Występują odmiany bardzo ostre i łagodne, okrągłe i podłużne, w kolorze różowym lub żółtym. Najpopularniejsze odmiany to Mila, Opolanka, Rowa. Warto wiedzieć, że nie tylko część korzeniowa jest jadalna. W kuchni możemy wykorzystać także liście i kiełki rzodkiewki. Z liści możemy przyrządzić aromatyczne pesto lub koktajl, a część korzeniową wykorzystać do kanapek, sałatek i kiszonek. 

Ciekawostki o rzodkiewkach:

  • badania wykazują, że zarówno korzeń rzodkiewki, jak i kiełki maja działanie hepatoprotekcyjne, zmniejszają ryzyko stłuszczenia wątroby, sprzyjają jej regeneracji 
  • rzodkiewki stabilizują poziom bilirubiny w organizmie
  • Zawierają substancje hamujące wzrost komórek nowotworowych i przyspieszające ich apoptozę. Badania potwierdziły to działanie w przypadku nowotworów wątroby, płuc, piersi i prostaty.
  • Rzodkiewki mają także właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze
  • Zapobiegają cukrzycy typu 2, regulują poziom glukozy we krwi

Niestety rzodkiewki mogą zawierać wyjątkowo wysoki poziom azotanów. Szczególnie podczas uprawy szklarniowej wykorzystywane są nawozy azotowe. Podczas zakupów powinniśmy wybierać rzodkiewki, które nie mają żółtawych plam na liściach, takie bowiem świadczą o przenawożeniu. Warto zatem sięgać po rzodkiewki z upraw ekologicznych. Minimalizuje to ryzyko zawartości szkodliwych substancji. 

Justyna Połomska – dietetyk, edukator żywieniowy

Foto: Pixabay