Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw 2021

FAO - Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, organizacja wyspecjalizowana ONZ - ogłosiła rok 2021 jako Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw. To doskonała okazja, aby zwiększyć świadomość konsumentów dotyczącą roli owoców i warzyw w żywieniu ludzi, świadomość dotyczącą bezpieczeństwa żywnościowego i zdrowotnego.

 

Owoce i warzywa (a głównie warzywa) powinny stanowić połowę naszego talerza i być dodawane do każdego posiłku. Najlepiej wybierać owoce i warzywa w różnych kolorach, co zapewni nam większą różnorodność składników odżywczych, a także lepsze wrażenia estetyczne. A jak wiadomo, jemy oczami. Warto sięgać po warzywa i owoce sezonowe oraz uprawiane lokalnie. WHO zaleca spożycie minimum 400 g owoców i warzyw na dzień. Oczywiście im więcej ich zjemy, tym lepiej!

 

miedzynarodowy-rok-owocow-i-warzyw-2-jpg-6053585f5f6e9.jpeg

 

 

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres podczas inauguracji Międzynarodowego Roku Owoców i Warzyw zwrócił uwagę na fakt, iż warzywa i owoce są niezbędnymi składnikami zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Dostarczają ludzkiemu organizmowi wielu składników odżywczych, minimalizują ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych oraz korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu immunologicznego. Mimo ogromnych korzyści, jakie niesie ze sobą regularne spożywanie warzyw i owoców, wciąż jemy ich zbyt mało. Jak wynika z danych statystycznych przeciętny Europejczyk spożywa średnio 340 g owoców i warzyw dziennie, czyli mniej niż rekomendowana przez WHO ilość. Przeciętny Polak zjada ich niestety jeszcze mniej – tylko 280 g.

 

- Ogłaszając rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw, przyjrzymy się bliżej jednemu z najważniejszych sektorów i wzywamy do przyjęcia bardziej holistycznego podejścia do produkcji i konsumpcji z korzyścią dla zdrowia ludzkiego i środowiska - podkreślił Antonio Guterres.

 

Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw to doskonała okazja do promocji zdrowego żywienia, zwiększenia spożycia warzyw i owoców, wyrabiania zdrowych nawyków żywieniowych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. To również doskonały czas na promocję polskich warzyw i owoców.

 

Justyna Połomska – dietetyk, edukator żywieniowy

 

Foto: Pixabay, materiały fao.org